CO to znaczy być przedsiebiorcą?

Prowadzenie własnej firmy jest dla wielu osób podstawowym celem. Przy odpowiedniej determinacji i wytrwałości jest to oczywiście możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że własny biznes to nie tylko wolność i niezależność, bycie sobie szefem czy możliwość uzyskania większych dochodów, ale także dużo pracy i wyrzeczeń. Otworzenie własnego biznesu to także spore ryzyko.
Dlatego w pierwszej fazie rozwoju firmy, oczywiście w miarę możliwości dobrze jest połączyć z pracą na etacie. Własna firma to praca 24 godziny na dobę, zwłaszcza w fazie rozwoju. Poza kwestiami związanymi z świadczeniem usług lub produkcją trzeba pamiętać o biurokracji. Urząd skarbowy czy ZUS to tylko jedne z wielu instytucji, z którymi trzeba się rozliczać. Trzeba widzieć, że porządek w papierach to podstawa. W Polce jest około 40 instytucji, które mogą odwiedzić przedsiębiorcę, aby skontrolować jego działanie.
Własna firma to możliwość zdobycia sporego majątku, ale i konieczność odprowadzana wysokich danin na rzecz państwa. Szczególnie dotkliwe jest to w gorszych okresach, kiedy obroty spadają. Wystarczy tylko lekkie opóźnienie, aby sprowadzić na siebie spore problemy.
Własna działalność gospodarcza to szansa na odmianę swojego losu, trzeba jednak uważać, bowiem na przedsiębiorcę czeka wiele przeszkód. Omijanie ich to właśnie sztuka prowadzenia firmy.